• csü. ápr 25th, 2024

Tokaji aszúból keverte ki Magyarország illatát, sztár lett

Kik azok a parfümőrök és mit csinálnak pontosan? Hogy készül a parfüm és mi kerül ennyibe rajta? Hogyan válhat valaki híres parfümkészítővé? Bemutatjuk egy magyar lány sztoriját, aki nulláról indulva érvényesülni tudott egy olyan pályán, ahol több száz éve a francia férfiak dominálnak.
10675575_a6e2c5dfa354501834312b2ebe1cea1c_wm

Közgazdásznak tanult, de franciaországi Erasmusa alatt rájött, hogy az illatok érdeklik igazán, és több éves munkával felküzdötte magát a parfümgyártás élvonalába. Minya Viktóriával, az egyetlen nemzetközi szinten is elismert magyar parfümőrrel beszélgettünk.

HR-esből világhírű parfümőr

Párizsi ösztöndíjasként jöttem rá, hogy igazából gyerekkorom óta az illatok érdekeltek igazán,

meséli Minya Viktória, akinek ma már saját parfümkészítő műhelye és stúdiója van a francia fővárosban, és rangos nemzetközi kiállításokra hívják.

Nincs egyszerű dolga annak, aki parfümőr szeretne lenni. A legtöbb országban egyáltalán nem létezik ilyen típusú iskola, így például Magyarországon sem tanulhatunk illatszakértőnek. A következő akadály a pénz, ezek a képzések ugyanis kifejezetten drágák: a dél-franciaországi Grasse-ben, ahol Minya is tanult 13 ezer euróba (nagyjából 4 millió forintba) kerül az egy éves képzés.

Miután rájöttem, hogy ezzel szeretnék foglalkozni, az is gyorsan világossá vált, hogy nincs pénzem az iskolára. Ezért elkezdtem HR-esként dolgozni, és négy éven át spóroltam, mire összejött a tandíj. Éppen elő akartak léptetni, amikor meglett a pénz, de a szívemre hallgatva inkább felmondtam és elkezdtem az iskolát.

A parfümőrképzésekre egyébként nem vesznek fel bárkit, aki hajlandó ennyit kiperkálni. Az iskolákba komoly felvételi van, amelyen a jelentkezők nagy részét kiszűrik, csak évente 10-12 ember kerül be. A követelmény alapvetően a kiemelkedő szaglás és jó asszociációs készségek, a felvételin különféle illatokat kell felismerni és körülírni. A CIKK ITT FOLYTATÓDIK…